Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”

dbi2018a            Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

W związku z tym w ramach działań profilaktycznych w klasach O – III dzieci wraz z nauczycielami przygotowały plakaty o tematyce związanej z bezpieczeństwem, netykietą czy zagrożeniach czyhających w Sieci.

Natomiast uczniowie klas IV-VII pod opieką nauczycieli informatyki wykonają prezentacje multimedialne dotyczące niebezpieczeństw występujących w Internecie i wspólnie je przedyskutują.

 

Anna Stoń

Monika Wojciechowska

Józef Urbański

 

 

facebook